Podstawy bowlingu

Technika rzutu

Na rzut w bowlingu składają się zsynchronizowane czynności. Gracze kończą zsynchronizowany rozbieg zamachem kulą, następnie przyjmują pozycję pozwalającą na utrzymanie równowagi, po czym wykonują rzut.

Klasyczne szkoły bowlingu uczą rozbiegu składającego się z czterech kroków.

Zgodnie z klasyczną metodą, podstawowy rozbieg składa się z 4 kroków, a w rozbiegu składającym się z 5-6 kroków występują kroki dodatkowe.

Prawdą jest, iż większość rzutów w bowlingu kończy się po rozbiegu składającym się z czterech kroków, w czasie których kula jest w ruchu. Współczesne badania wykazują, iż aktualnie w bowlingu większość graczy wykonuje 5 kroków, z czego pierwszy rozpoczyna rozbieg.

Dobór kuli

Poproś gracza, aby podniósł dłoń, którą będzie grał, na wysokość talii, wewnętrzną stroną do góry. Umieść kulę w dłoni gracza bez pokazywania mu jej rozmiaru. Kula jest odpowiednia, jeśli spowoduje lekkie opuszczenie dłoni przez gracza i może on przytrzymać ją przez 5–10 sekund. Otwór na kciuk musi być wystarczająco wąski, aby palec mógł się przekręcać. Rozpiętość otworów jest odpowiednia, jeśli drugi staw dwóch środkowych palców wystaje ponad krawędź otworów na wysokość około jednej czwartej cala (Conventional Grip).

Postawa wyjściowa – dla graczy praworęcznych

Ramiona pod kątem prostym, lewa ręka pomaga utrzymać kulę, łokcie blisko bioder, kolana lekko ugięte,

Kroki

0 krok – 1/5 – Start to Move

Lewa stopa wykonuje ruch do przodu i całe ciało zaczyna rozbieg. Kula idzie do przodu wraz z ciałem, wchodząc w ruch wraz z prawą stopą. Długość kroków jest różna. Tempo jest powolne. Ruch jest skierowany po linii prostej do przodu.

1 krok – 2/5 – Pushaway

Prawa ręka i prawa stopa wykonują jednoczesny ruch tuż po tym, jak lewa stopa w kroku 0 kończy ruch.   ¾ ciężaru po stronie lewej ręki. Ruchy prawej ręki i prawej nogi muszą być zsynchronizowane –  Kula powinna poruszać się w do przodu i w dół. Należy pracować dolną, a nie górną partią ciała. Kulę należy wprawić w zamach naturalnie. Krok należy postawić przed drugą stopą. Kiedy prawa pięta gracza znajduje się na podłodze, kula powinna wykonywać ruch w dół.

2 krok – 3/5 – Prozone

Drugi krok to krok, w którym gracz przyjmuje pozycję pod odpowiednim kątem i otwiera ciało, aby wykonać ładny i swobodny zamach. Jest to z reguły najdłuższy krok (oprócz ostatniego kroku). Tempo jest naturalne. Kierunek biegnie prosto od lewej strony pierwszego kroku. Krok drugi nazywany jest „Prozone”, czyli strefą zawodowców, ponieważ w tym kroku niemal wszyscy zawodowi gracze trzymają kule w strefie za ciałem poniżej linii pasa.  Kula powinna znajdować się w strefie „Prozone”.

3 krok  – 4/5 – Backswing

Trzeci krok to krok krytyczny, kiedy kula jest w najwyższej pozycji. We współczesnym bowlingu trzeci krok nazywa się „Power Step”, czyli mocny krok, który jest krótki i stanowi przejście do mocnej pozycji ślizgu. Trzeci krok to ten, w którym gracz osiąga najmniejszą wysokość i wchodzi z nią w czwarty i ostatni krok. Krok ten jest z reguły krótki. Tempo jest szybkie. Kierunek może być różny.

4th Step – 5/5 – Slide > Release

Najważniejszym elementem czwartego kroku jest ślizg, w przeciwieństwie do trzech pierwszych kroków, które zakładały przejście z pięty na palce. Ostatni krok to ślizg z palców na piętę do momentu, gdy ciało osiągnie pozycję równowagi. Ślizg jest konieczny, ponieważ zapewnia odpowiednią pozycję ciała, lepszą równowagę w momencie wypuszczenie kuli oraz obniża napięcie w kolanach.  Etap wypuszczania kuli należy rozpocząć, kiedy kula znajduje się tuż przed kostką lewej stopy (strefa wypuszczenia kuli). Kulę należy toczyć, a nie pchnąć czy rzucić. Ręka wypuszczająca kulę musi znajdować się w płaszczyźnie prostopadłej do podłoża i poniżej głowy. Kulę należy wypuścić w sposób naturalny, nie korzystając z pracy mięśni. Ułożenie tylnej nogi jest bardzo ważne. Kiedy ciało przechodzi do ostatniego kroku, tylna noga przesuwa się na lewo, zazwyczaj układając się pod kątem 45 stopni. Jeśli gracz odsunie stopę za daleko, ciało może zejść z obranego kierunku.

Follow Through

Wykończenie rzutu to pozycja tuż po wypuszczeniu kuli. Gracz może zadać wiele pytań związanych ze swoim rzutem: Gdzie skończyłem? (na której klepce), Jak skończyłem? (postawa), Jaki był mój zamach?  W którym miejscu kula minęła strzałki? Gdzie poleciała kula?  Co zrobiła kula?  Co stało się z kręglami?  Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, konieczne jest zachowanie równowagi. Równowaga z kolei jest rezultatem prawidłowego rozbiegu.