Informacje o bilardzie

Stoły bilardowe

Termin stół bilardowy odnosi się do ogółu stołów wyprodukowanych i przystosowanych do gry w różne odmiany bilardu. Stół bilardowy zazwyczaj kojarzy nam się z prostokątnym polem do gry w sześcioma łuzami. Jednak w zależności od przeznaczenia stołu można się spotkać z bardziej wymyślnymi kształtami lub ze stołami bez łuz (np. stoły używane do gry w karambol).

Stoły bilardowe wykonywane są z różnych gatunków drewna i dość często są bogato dekorowane. Wymiary stołów bilardowych są unormowane a stosunek długości do szerokości wynosi zawsze 2:1. Wymiary stołów zgodnie z długoletnią tradycją podawane są w stopach (1 ft. = 0,3 m.). Za standard przyjęło się że profesjonalny stół do poola i karambolu ma wymiar 9 ft., natomiast stół do snookera 12 ft.

Każdy stół bilardowy składa się ze szkieletu oraz znajdującej się na niej płyty (drewnianej lub kamiennej). Na płytę naciągnięte jest sukno, a wszystkie 4 brzegi stołu zakończone są bandami wykonanymi z elastycznego tworzywa. Klasyczny stół bilardowy posiada 6 łuz – w każdym rogu oraz 2 łuzy na najdłuższych bokach.
Szkielet stołu może być wykonany z rozmaitych materiałów takich jak drewno, fornir czy metal, jednak musi być on na tyle mocny aby utrzymał ciężar dość ciężkiej kamiennej płyty. Stół w zależności od wielkości posiadać większą liczbę nóg, a także może być wbudowany w specjalny mechanizm pozwalający na zarabiać grze bilard w lokalu.

Płyty stołów bilardowych początkowo były wykonywane z marmuru, jednak z powodu ich częstych uszkodzeń zdecydowano na zastosowanie płyt wykonywanych z łupka. Zaletą stosowania tej właśnie skały do produkcji blatów bilardowych jest fakt, iż dość łatwo można poddać ją obróbce i sprawić, będzie ona idealnie prosta i gładka. Stoły bilardowe z kamienną płytą osiągają ogromną wagę, od ok. 250 kg (w przypadku stołu 6 ft.) do nawet 1 tony (w przypadku stołu 12 ft.). Grubość płyty waha się od ok. 2 do 3 cm. Płyty podzielone są najczęściej na 3 części dzięki czemu łatwiej jest ją przywieźć, zamontować a następnie wypoziomować.

Stoły bilardowe posiadają bandy wykonane są z elastycznego tworzywa, umożliwiające bilom ciche i proste odbicie. Bandy podobnie jak sam stół obciągnie są suknem. Bandy mogą mieć różny kształt w zależności od przeznaczenia gry (np. stół do gry w snooker’a posiada węższe łuzy niż stół do pool’a). Kształt i rozmiar łuz określa się za pomocą symboli składających się litery oraz cyfr np. K-55, K-66, K-77, K-88.

Rozmiary stołów są dość zróżnicowane. Jednak zawsze ich długość jest dwa razy większa niż szerokość. Wymiary stołów podaje się w stopach (np. 6 ft., 7 ft., 8, ft) lub rzadziej w przeliczeniu na centymetry.

Wymiary pola gry najczęściej używanych stołów przestawia poniższa tabela:

Długość w stopach (ft.) Wymiary pola gry (cm)
6 91×184
7 99×198
8 112×224
9 127×254
10 147,5×295
11 157×325
12 178×356
Powyżej przedstawione wymiary są wymiarami standardowymi, które odnoszą się do stołów wykorzystywanych do rekreacyjnej gry w bilard. Natomiast wymiary stołów turniejowych używanych podczas największych imprez sportowych są ściśle określone przepisami gry. I tak:

  • Płyta stołu bilardowego musi znajdować się na wysokości 74,295 – 78,74 cm.
  • Grubość płyty musi wynosić co najmniej 2,54 cm
  • Maksymalne wygięcie płyty w długości nie może przekroczyć 0,508 mm.
  • Maksymalne wygięcie płyty w szerokości nie może przekroczyć 0,254 mm.
  • Przy nacisku na środek płyty wynoszącym 90,7 kg. wygięcie nie może przekroczyć 0,762 mm.
  • Płyty stołów turniejowych muszą składać się z 3 części umieszczonych na drewnianym szkielecie.
  • Grubość ramy musi wynosić przynajmniej 1,905 cm.

Źródło opr.: pl.wikipedia